Zapalenie oskrzeli

zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli moze wymagać zastosowania antybiotyku, jeżeli ma podłoże bakteryjne.

Zapalenie oskrzeli w 90% wywołują wirusy, a tylko w 10% bakterie. Z tej przyczyny bardzo rzadko w leczeniu zapalenia oskrzeli stosuje się antybiotyki. Najczęściej chorują dzieci. Najczęstszą przyczyną zapalenia jest chłodne i wilgotne powietrze oraz źle lub w ogóle niewietrzone pomieszczenia, w których się przebywa. Wirusy wywołują ostre zapalenie płuc, z kolei dym papierosowy jest główną przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli. Zapalenie może być również powikłaniem po źle wyleczonej grypie lub przeziębieniu.

Zaczyna się jak zawsze: od nieżytu nosa i gorączki. Po kilku dniach pojawia się silny, suchy kaszel. Po jakimś czasie kaszel zmienia się w mokry i towarzyszy mu odkrztuszanie lepkiej wydzieliny. Z powodu plwociny oddech staje się świszczący. Czasami pacjentowi może towarzyszyć krwioplucie. Leczenia nie można pozostawić sobie i sposobom domowym. Leczenie domowe może tylko wspomagać leczenie zalecone przez lekarza. Zaleca się środki przeciwgorączkowe oraz na kaszel, początkowo suchy, później mokry.

Jeżeli zapalenie oskrzeli ma podłoże bakteryjne, konieczna jest antybiotykoterapia. Pamiętajmy, aby wykonać odpowiednie badania, potwierdzające zakażenie bakteryjne. W innym przypadku antybiotyki nic nie zdziałają. Należy również pamiętać o stałym nawilżaniu pomieszczeń, w których przebywa chory oraz ich wietrzeniu. Ułatwi to oddychanie choremu i zmniejszy obrzęk błony śluzowej nosa. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze. Choremu należy podawać także zwiększoną ilość płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Comments are closed.